21. 2. 2017

Festivalové okénko: Future Gate a Festival bulharských filmů

Na konci února a začátkem března nás čekají ještě dva malé festivaly. Těšit se můžete na sci-fi a bulharskou kinematografii.

hlavní obrázek

Konec února bude svátkem všech milovníků sci-fi. Future Gate je festival sice menší, zato nabitý nejen skvělými filmy, ale i nesmírně poutavým doprovodným programem. Pokud máte tento žánr rádi, vězte, že konat se bude 23 – 26. 2. v pražském kině Bio Oko, 1 – 4. 3. v brněnském Artu a nově si přijdou na své také fanoušci v Ostravě. 17 – 18. 3. totiž Future Gate dorazí i do kinosálu Světa techniky. Téma letošního 4. ročníku se nese ve znamení vztahu lidstva a inteligentních strojů. Jako již tradičně vás čekají nejen novinky, ale i kultovní záležitosti tohoto žánru a pásmo krátkých filmů.

Ve všech třech městech bude festival zahájen francouzsko-britskou komedií Moonwalkers. Tento film nás přenese do roku 1969, kdy vrcholí závody v dobývání vesmíru. Mise Apollo 11 je těsně před svým startem, historický moment je na dosah, avšak ve vzduchu visí otázka, zda NASA skutečně dokáže vynést na povrch Měsíce prvního člověka. CIA si není jistá a protože nechce nic ponechat náhodě, vyšle svého nejlepšího agenta, aby zařídil natočení falešného přistání na Měsíci světovým režisérem Stanleym Kubrickem. Všechno se ale trochu zkomplikuje. Film má nejen téměř neodolatelný námět, ale také skvělé herecké obsazení (Ron Perlman, Rupert Grint a Robert Sheehan).

Film Bílý král byl natočen podle stejnojmenného dystopického románu György Dragomána a zahrála si v něm taková jména jako Jonathan Pryce, Olivia Williams či Fiona Shaw. Diváky zavede do totalitní společnosti, kde má váhu jen slovo autorit a jedinec nezmůže nic. Děj vypráví osud chlapce Djaty, jehož otec je od rodiny odveden vládními agenty. Chlapec i se svou matkou jsou označeni za zrádce a pronásledováni. Společně neúspěšně pátrají, čeho se otec dopustil. Lze však tušit, že diktátorskému režimu byl nepohodlný jeho svobodný duch.

Poslední novinkou bude napříč kontinenty bodující animák Nova Seed. Snímek je dílem jediného muže, Nicka DiLiberta, který jej napsal, režíroval i zručně zanimoval. Film nás zavede do časů, kdy z lidí vymizela lidskost a jejich hlavní zábavou jsou gladiátorské zápasy. Jeden z bojovníků v aréně, „lví muž" Lion je povolán, aby se postavil šílenému Dr. Mindskullovi, který vlastní vražednou zbraň Nova Seed. Jenže jak Lion zjistí, Nova Seed není zbraň ke zničení světa, ale nadpřirozená bytost, jejíž neuvěřitelná síla vychází z přírody, která již na Zemi takřka vymizela. Nakonec bude muset o krásnou bytost i přírodu samotnou svést boj na život a na smrt.

Kromě novinek můžete na festivalu Future Gate navtšívit i 3 kultovní filmy žánru sci-fi. Prvním je legendární, cenami ověnčený E.T.mimozemšťan, který se stal druhým nejnavštěvovanějším filmem všech dob. Další promítaný snímek je jedno z nejlepší cyberpunkových anime z japonské dílny – AKIRA. A poslením potom legenda science fiction Terminátor. A to už stojí za návštěvu kina, ne?

Již na začátku článku jsem se zmínila o šťavnatém doprovodném programu. Kdo má rád besedy o filmech, bude mít možnost položit nějaký ten dotaz jak filmovým kritikům, tak uznávaným teoretikům. O filmu Terminátor budou v Praze diskutovat Kamil Fila a Radomír D. Kokeš. V Brně hit Jamese Camerona rozeberou Marek Slovák a Marie Barešová. Film Akira uvedou v Praze do souvislostí Jiří Flígl s Annou Křivánkovou, v Brně pak Honza Horgoš. Kromě besed můžete navštívit i několik přednášek o robotech, vývoji literárního žánru či vlivu science fiction na svět počítačových her. Pokud by to pro vás bylo stále málo, v kinech bude probíhat i výstava s názvem Roboti v robotě představující ilustrace našich předních sci-fi kreslířů nebo výstava robotů jako takových. Na festivalu v Praze bude navíc přístupný futuristický bar, kde mohou zájemci ladit své chuťové buňky na speciálně připravovaných drincích. A zároveň si také vyzkoušet virtuální svět. Ať už prozkoumat podmořské dno, zhostit se role rytíře Jedi, odrazit mimozemskou invazi nebo jen probudit v sobě umělce a malovat světelným štětcem.

Future gate se sice řadí mezi menší festivaly, ale rozhodně stojí za návštěvu. Na jeho webových stránkách se dozvíte více jak o programu tak o doprovodných akcích či vstupném. Na našem uživatelském profilu Festivaly potom naleznete opět seznam promítaných filmů, aby jste si mohli pohodlně odškrtávat ty, které jste již viděli.

FUTURE GATE SCI-FI FILM FESTIVAL
Praha 23. – 26. 2. 2017, Kino Bio Oko (Františka Křížka 15, Praha 7)
Brno 1. – 4. 3. 2017, Kino Art (Cihlářská 19, Brno)
Ostrava 17. – 18. 3. 2017, Svět techniky (Ruská 18, Ostrava)

Festival bulharských filmů

Na začátku jsem předesílala, že tentokrát nás čekají festivaly rovnou dva. Tím druhým je Festival Bulharských filmů, který do Prahy přinese filmy z této balkánské země již podeváté. Konat se bude ve dnech od 2. do 8. 3. v kině Lucerna a v Evropském domě a představí se nám na něm nejlepší současné hrané i dokumentární filmy Bulharska. Podrobnější informace naleznete na stránkách Bulharského kulturního institutu, kina Lucerna a Evropského domu.

Zahájení festivalu proběhne ve velkém sále kina Lucerna filmem Sláva. Jedná se o druhý film z plánované trilogie režisérů filmu Lekce Kristiny Grozevy a Petara Valčanova. Nádražák Canko v něm najde na kolejích peníze, které odevzdá policii. Na Ministerstvu dopravy je za tento čin odměněn lacinými hodinkami a ztrátou jeho vlastních starých hodinek Sláva, rodinné relikvie. Canko se pustí do zoufalého boje o znovu nalezení svých hodinek i důstojnosti.

Zhlédnout budete moci i bulharského kandidáta na Oskara za rok 2016, černobílý snímek Lůzři. V něm se studenti gymnázia snaží každý den přežít nesnesitelnou a neutěšenou realitu vzdorováním společnosti.

Na festivalu nás čekají i dvě komedie. Dvouhodinoví Výletníci nás zavedou do malého rodinného hotýlku v bulharském letovisku, kde se sjede náhodná skupina hostů, jejichž osudy se během dovolené protkají. Letošní sekce In Memoriam je věnována velké herečce malých rolí Nadě Todorové, kterou budete moci vidět v komedii Dvojník.

Malá Lili pozorně poslouchá pohádku vyprávěnou po telefonu. Příběh je tak dobrodružný, že se nepozorovaně stane jeho součástí. Z ničeho nic pohádka ožívá a Lili se potápí do mořské hlubiny. Tento animovaný snímek s názvem Prásk byl natočen na motivy pohádky Valeri Petrova a zhlénout ho budete moci 7. 3. v Evropském domě.

A zakončení letošního ročníku připadne dokumentární tvorbě. V dokumentu Cambridge se dokumentaristka Eldora Trajkova zajímavým způsobem snaží divákovi přiblížit, jakou roli hraje pro obyvatele bulharské vesnice Dolní Cibar vzdělání.

I na Festivalu bulharských filmů se budete moci setkat se zajímavými hosty. Letos jimi budou herci Stefan Denolyubov z filmu Sláva, Vasil Banov z Výletníků a Elena Telbis ze snímku Lůzři. Zároveň bude možné si pohovořit s režisérem komedie Výletníci Ivajlo Penčevem a se scénáristou a producentem filmů Lůzři a Cambridge Asenem Vladimirovem.

A pokud se rádi procházíte mezi obrazy, fotografiemi či plakáty, v Evropském domě na vás bude čekat výstava fotografií Nad Sofií sněží Ivany Pastuchové a v kavárně kina Lucerna expozice současného bulharského scénického plakátu.

Půjdete se podívat do kina na kultovního Terminátora? Nebo raději chcete vidět E.T.mimozemšťana volajícího domů? Dejte nám vědět, zda vás v programu festivalů nějaký film zaujal.

Janca.W
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.
Poslední komentáře
Zatím se do diskuze nikdo nezapojil! Buď první!