2. 2. 2017

Brk: Jackie, Místo u moře, Kruhy a Já, Daniel Blake

Pokud vás zimní počasí netáhne na horské radovánky, podívejte se s námi, na co můžete vyrazit o víkendu do kina.

hlavní obrázek

Tento mrazivý týden míří do našich kin pět novinek. Neobvykle nízké číslo, že? Nebojte se, únor přináší spoustu zajímavých novinek. Teprve se rozehříváme a čekají nás samé kvalitní tituly. A jeden horor.

Jackie

A začneme rovnou novinkou inspirovanou skutečnými události. Jackie je totiž zkráceně Jacqueline Kennedy, což už mnohým napoví. Přesně tak, jedná se o manželku pětatřicátého prezidenta USA Johna Fitzgeralda Kennedyho (JFK) a film popisuje její těžké chvíle po tragické smrti manžela. Nejenom, že byla Jackie nejoblíbenější a nejvřelejší, ale také jednou z nejmladších prvních dam v historii.

Jackie zde hraje známá a oblíbená herečka Natalie Potrman. Sledujeme první dámu během několika dnů po atentátu na jejího manžela. Prožijeme její smutek (i trauma), ale i nové odhodlání a obrovskou vnitřní sílu. Novinka sklízí úspěch, dokonce si odnesla ocenění za nejlepší scénář a dostala tři nominace na britské ceny BAFTA. Uvidíme, jak dopadnou holohlavé sošky.

Jackie, první dáma, ale také matka, musí být oporou své rodině, ale i národu. Pokud vás zajímá, jak se s touto těžkou rolí poprala Natalie Portman, máte možnost to zjistit v našich kinech.

Místo u moře

Místo u moře je přesný příklad toho, že i film s velmi nízkým rozpočtem (8,5 mil. dolarů) může zaujmout kritiky a diváky. Toto drama, kde hraje mladší bratr Bena Afflecka (Casey Affleck), má totiž šest nominací na Oskary. To už může být zárukou úspěchu, a dokonce se mluví o něm jako o jednom z nejlepších filmů za rok 2016.

Film vypráví o Leem Chandlerovi, který je tichý, nespolečenský a tak tochu podivinský, což se k jeho životní situaci moc nehodí. Jeho bratr Joe zemřel a on musí tuto smutnou zprávu sdělit šestnáctiletému synovci Patrikovi. Samozřejmě nemůže zaklepat u jeho dveří, sdělit mu srdcervoucí zprávu a jet domů. Uvědomuje si, že bude muset s Patrikem strávit delší dobu (dokonce by se měl stát jeho opatrovníkem). Proto navrhne, aby se vrátili do jeho města, žel Patrik své rodné město Manchaster by the Sea má rád a nehodlá odjet. Stane se z Leeho zodpovědný člověk, nebo znovu uteče od své rodiny, jako to udělal v minulosti? Přestane utíkat od problémů a řešit je pěstmi?Původně měl hrát hlavní roli Matt Damon, ale nakonec zvolil Marťana a tuto roli přenechal svému kamarádovi, mladšímu bratříčkovi Bena Afflecka. Místo u moře sklízí jeden úspěch za druhým a Casey Affleck je taktéž opěvován. Nakonec si dovolím jednu zajímavost. Herec, který ztvárnil Joeho Chandlera, se ve skutečnosti jmenuje Kyle Chandler – no není to matoucí?

Já, Daniel Blake

V žánru se skoro nepohneme a u dramatu zůstaneme. Já, Daniel Blake je strhující dílo od britského režiséra Kena Loache. Pokud díla tohoto režiséra máte v oblibě, asi vás lehce zklamu – zmínil se, že toto je jeho poslední film. Ale nikdy neříkej nikdy, že?

Film nám vypráví příběh o devětapadesá­tiletém Danielu Blakeovi, který se živí jako truhlář ve městě Newcastl. Žel, prodělá infarkt a bude se muset spolehnout na pomoc státu. A jak jinak, naráží na problémy a trable. Navzdory snaze dostat průměrné sociální dávky, si Blake hledá práci, i když to není nic, co by mu doktor doporučil. Vše se ale změní, když pozná svobodnou matku Katie a její dvě malé děti. Tato nová „rodina“ se společně přestěhuje za lepším životem do neznáméno města, kde si ale i přesto musí na všechno zvykat.Já, Daniel Blake pojednává o nástrahách britského sociálního a zdravotního systému. Daniel by rád pracoval, žel všechno je proti němu (život, systém). Chápu, že z mého popisu na vás film může působit depresivně, či vás dokonce odrazovat od návštěvy kina. Věřte mi ale, že ve filmu nechybí humor, úsměv a pozitivní nálada. Pokud vás zajímá dojemný a přitom zábavný snímek, Já, Daniel Blake je výtečnou volbou.

Kruhy

Úplně první horor s tím to názvem vznikl v roce 1995. Poté následoval i seriál, další díl v roce 1998 a několik přetáček (nejznámější z roku 2002 – americká verze s Naomi Watts). V roce 2005 přišlo pokračování této verze, jelikož první díl se stal hitem. Zde to ale už nedopadlo tak, jak by si studio představovalo. A nyní je to tu zas! Strašidelná kazeta se vrátila!

Technologie šla dál a filmařské vymoženosti také. Takže je možnost očekávat strašidelnější horor než z roku 1998 či 2002. Otázkou je, zda tato značka už neřekla své a zda má čím překvapit. Před desítkami let se duch Samanty šířil přes videokazetu, dnes už online. Pokud jste fandové hororů, Kruhy vás mohou bavit.

Richard Müller: Nepoznaný

Poslední novinkou je dokument o Richardu Müllerovi a jeho životě, problémech, kariéře a zájmů ze strany fanoušků, ale i médií. Pokud tuto osobnost máte rádi a zajímá vás, můžete navštívit vybraná kina, které tento dokument vysílají.

Atticus
Milovník různých filmových žánrů. Kromě filmových novinek rád zabloudí i mezi seriály, či se začte do kvalitní knihy. Preferuje originální znění a skvělou podívanou.
Poslední komentáře
Zatím se do diskuze nikdo nezapojil! Buď první!