FAQ - často kladené otázky

Poslední změna 9.9.2016 v 17:15

FAQ
-Přidávání chyb
-Vše okolo schvalování chyb
-Videochyby
-Kategorie filmových chyb
Přidal jsem chybu přes formulář a nic, co s tím?
Všechny chyby musí před zveřejněním někdo schválit (zkontrolovat jejich "věrohodnost" a opravit časté hrubky), tudíž se chyby neobjeví hned po odeslání formuláře. Délka zveřejnění závisí na množství neschválených chyb, na jejich gramatice (pokud je chyba plná překlepů, gramatických chyb a dalších věcí, které se musí opravit, tak to trvá většinou déle -nikomu se s tím nechce zbytečně dělat) a na množství volného času schvalovače chyb. Pokud se tedy vaše chyba neobjeví na webu v nejbližších dnech, tak hlavně neposílejte danou chybu znovu!

Můžu psát po slovensky?
Můžeš, ale chyba na schválení potom čeká o dost déle, protože ji musí někdo přeložit a abych řekl pravdu, do toho se nám většinou nechce. Pokud jí napíšeš raději česky s chybami, tak ji schválíme pravděpodobně dřív.

Můžu psát víc chyb najednou?
Ne.

Můžu psát chyby, kde je rozdíl oproti knize?
Ne.

Jak vyvrátit či okomentovat nějakou chybu?
Své komentáře k chybám piště do fora, kde je k tomu určeno specielní téma.

Přidávání chyb
1) Kde se přídávají chyby a kde obrázky k chybám?
Textové chyby se přidávají přes webové rozhraní, které naleznete v pravém horním rohu sekce Chyby ve filmech.
Pokud chcete poslat i obrázek, tak text chyby přidej přes výše zmíněné webové rozhraní a obrázek pošlete na mail weri@kfilmu.net (do předmětu napiště název filmu a do těla zprávy text chyby). Obrázky (screeny) nijak neupravujte, to si uděláme sami, aby byla zachována jednotnost všech obrázkových chyb.

2) Jak napsat chybu, aby byla schválena
a)gramatika, gramatika, gramatika (i/y, velká a malá písmena, čárky a háčky nad písmeny, čárky mezi větami, piště "nový" místo "novej" apod.)
b) Jména postav piště správně, ne jak se vyslovují, ale jak se píší. U většiny filmů máme v databázi u jména herce i postavu, kterou hraje, proto toho využívejte.
c) Názvy filmů piště tak, jak jsou uvedené v databázi, ulehčíte nám práci při schvalování, tj. žádné zkratky typu HP 1, SW 4 nebo necelé názvy.
d) Předem se podívejte, jestli už daná chyba není v databázi.
e) Vynechte smajlíky a podobné "ptákovinky"
f) Neodkazujte se na předchozí chyby, tj. neudávejte číslo chyby nebo text typu "situace stejná jako v předchozí chybě", protože se pořadí chyb mění a s tím i jejich číslo.

3)Jak napsat chybu, aby měla "kladné" hodnocení
Často se stává, že návštěvníci webu neberou vaší chybu jako chybu filmařů, ale jako vaší, tj. jí dávají záporné hodnocení. Jak tomu předejít?
a) Rovnou pište v čem je chyba-nenuťte lidi aby u toho přemýšleli a zdlouhavě vzpomínali na film, naservírujte jim to rovnou.
b) Vynechte věty typu "moc už si na ten film nevzpomínám, ale...", "tamtem chlap (na jméno si nevzpomenu)"- nepůsobí to moc "profesionálně" a může to být důvod k zápornému hodnocení.
c) Pokud se na film díváte na PC, nic nebrátí pořízení obrázku k dané chybě. Jeden obrázek řekne víc než tisíce slov, a tak nemusíte nic zdlouhavě popisovat.
Vše okolo schvalování chyb
1) Kdy se chyba objeví na webu?
Chyba musí být nejdříve schválena "chybovým" redaktorem, proto délka schválení záleží na jeho časovém vytížení (a lenosti) a na počtu chyb, které uživatelé poslali před vámi.

2) Jak se dozvím, jestli byla chyba (ne)schválena.
Pokud byla nějaká nová chyba schválena, tak se objeví hned po přihlášení aktuální stav nových chyb (sekce Informace/ Nových chyb ve filmech: x a obrázků x), kde si musíte případně najít tu svou - neposíláme zprávou informaci, že byla schválena.
Pokud nebyla chyba schválena, tak vám ve většině případů pošleme zprávu o neschválení, kde napíšeme i důvod neschválení.

3) Schválení trvá nějak dlouho.
Pokud se vám zdá, že schválení vaší chyby trvá opravdu dlouho, tak mi napište zprávu (nick weri), kde ale musíte uvést, o který film se jedná, zkráceně o čem ta chyba byla a kdy přibližně jste chybu zadali přes webové rozhraní.
Následně bude informováni, kde se to zadrhlo ;-).
Je možné nám poslat vlastní video s chybami?
Možné to není, jelikož chceme udržet určitou formální stránku videa (jako font písma, střih, efekty, atd.). Není také možné nám posílat "vystřižené" části filmů, kde se nějaká chyba vyskytla - zahltili byste nám maily (při tvorbě videochyby se pracuje řádově se stovkami MB).
Kategorie filmových chyb
1.Viditelné vybavení/štáb: Ve filmu je vidět něco, co by tam nemělo být vidět, například členové stábu, kamera, mikrofon, dráty od pyrotechnického vybavení. Většinou je to vidět v odlesku slunečních brýlí (Matrix), zrcadle nebo v pozadí skryté za vegetací (Jurský park). Může se také jednat o chyby, kdy je poznat, že herce zaskakují kaskadéři (Matrix).

2.Posloupnost: Klasická a nejčastější chyba, která se projevuje "přemísťováním" předmětů, aniž by se jich kdokoliv dotkl, změnou barvy apod. během změny záběru. Vzniká to při střihu filmu, když se setříhají "nesprávné" části filmu (tedy s odlišně položenými předměty atd.) nebo také při natáčení s delší časovou prodlevou, kdy se "pozapomnělo" na rozmístění rekvizit nebo jejich barvu.

3.Audio-chyby: Takových chyb je opravdu málo, ale jsou. Může se jednat o to, že je slyšet hlas hlavních hrdinů, ale nehýbají se jim ústa nebo naopak je slyšet křik/hádku a ústa se jim hýbají pomalu, jako kdyby normálně mluvili(viz. Vetřelec 3). Takové chyby mohou vzniknout "dodatečným předabováním", kdy je potřeba po dotočení filmu změnit text, který říkají (ale staré pohyby úst zůstávají).

4. Chyby v animaci/efektech: Další ne moc častá kategorie chyb, která se bude většinou týkat animovaných filmů nebo filmů plných efektů, které je občas nepovedou. Může to být třeba lžička procházející pusou animovaného Shreka.

5. Historické chyby: Docela jasná kategorie chyb, která se bude týkat většinou "věcí" (vynálezů, pojmenování, atd.), které ještě nebyly v době, kdy se odehrává film (ignorování historických událostí a souvislostí).
Například kde vzal "Španěl" v Gladiátorovi své jméno, když v té době Španělsko ještě neexistovalo a území dnešního Španělska se tehdy jmenovalo Hispánie?

6. Faktické chyby: Obdobná kategorie chyb jako "Historické chyby," ale tentokrát se jedná o fakta, tudíž filmařské přehmaty typu nerespektování technických parametrů. Například jak může mít ve filmu ten mobil wap, když ve skutečnosti nic takového nemá....

7. Logické chyby: Kategorie chyb, které jdou proti zdravé logice, tudíž kategorie "úplných nesmyslů." Chyby typu "proč dělá toto, když logičtější je to..." a dalších podivností.

8. Úmyslné chyby: Někdy se může stát, že filmaři udělají úmyslně nějakou chybu, tudíž tu pro tyto případy je tato kategorie, viz. kulka ve zdi v Pulp fiction.

9. Ostatní: Kategorie chyb, které se jinam nevešly;-)


Kontakt: redakce@kfilmu.net
reklama@kfilmu.net
ICQ 242966579
ISSN 1801-0210