RECENZE FILMU

Ve druhém pokračování trilogie Matrix pokračuje Neo společně s Morpheem a Trinity v boji proti počítačovým vládcům univerza. Agent Smith neumřel, jenom se trochu rozmnožil. Čeká je boj s armádou strojů a jejich arzenálem počítačově nelidských schopností a zbraní. Pokud ale chtějí zastavit zotročování lidstva, není jiná možnost než boj na život a na smrt. Nezbývá jim nic jiného než proniknout hluboko do struktur Matrixu a během 72 hodin objevit a zlikvidovat centrum Sion i s jeho pomocnými jednotkami. A aby toho nebylo málo, Neo ze svých temných nočních můr ví, že Trinitiným osudem je smrt. Neo se však proti osudu už jednou dokázal vzbouřit...

Takhle nějak popisuje obsah filmu distrubutor. Jak už je u distrubutorů zvykem, tak trochu přehání a mají v tom maglajs. Rozebereme si to v klidu popořadě.

Morpheus to s mečem umí...
Dejme tomu, že Neo, Trinity a Morpheus bojují proti počítačovým vládcům, i když nejvíc se snaží asi Neo, podporovaný vůdce Morpheem. Trinity slouží jen jako taková nějaká inspirace. Boj s armádou strojů? No, stroje sice chtějí a zaútočí na Sion (poslední lidské město), ale Morpheova loď i s posádkou je někde pryč. Přesněji, nabourává se do Matrixu, z čehož plyne, že se s žádnou armádou strojů neutká a ani nebojuje na život a na smrt. Tedy pokud do toho nezapočítáme Matrix, ale tam je Neo vyvolený.

Pokud jste se dostali v čtení až sem, a stále nerozumíte, co to znamená Matrix, vyvolený atd., znamená to, že jste asi neviděli první díl Matrixu. A jelikož autoři počítají s tím, že už tyto znalosti máte, měli byste přestat číst a utíkat do videopůjčovny pro videokazetu, protože jak jsem se zmínil, bratři Wachovští se s námi nemažou a nechávají nás nasednout do rozjetého vlaku. Klíčník. Občas se taky hodí, třeba při kradení motorky. Ale kde jsem to skončil, než jsem od počítače vyhodil neznaMatrixe (odvozeno od slova neznaBoh :-) )…? Jo… Dál už má distributor více méně pravdu. Neo a spol. musí proniknout hluboko do struktur Matrixu, akorát tam nehledají centrum Sionu (to byl silný distrubutorský tiskařský šotek), nýbrž zdroj Matrixu, který je chráněn důmyslným bezpečnostním systémem. Proto nejdříve musí osvobodit klíčníka ze zajetí Merovingiana, nového padoucha, který si libuje ve francouzských nadávkách. Zbytek už je pravda, a tak Neo chudák trpí nočními můrami a bouří se proti osudu.

Občas se taky hodí, třeba při kradení motorky.Když ještě doplním, že se agent Smith naučil rozmnožovat, že nás (mě už teda ne, ale ty co to ještě neviděli) čeká bitka se sto Smithy najednou a že Merovingian nechce vzdát klíčníka bez boje a pošle za ním vražedná dvojčata (dokáží se objevovat a zase mizet a spoustu věcí, které by jim Neo mohl závidět), která honí Trinity s klíčníkem ve 14 minutové scéně po dálnici, tak bych mohl říct, že toho po obsahové stránce víte už dost a zároveň ne tolik, abyste se na to již nemuseli koukat. Samozřejmě, neprozradil jsem konec, který je opět překvapující a na který bude navazovat Matrix Revolutions.

Než ještě od té obsahové stránky uteču k efektům, musím říct, že vůbec nebude vadit, když do kina přijdete o půl hodinky později (no ostatní diváci budou sice naštvaní), protože v první části, kromě kraťoulinké bitky se dvěma agenty a Neovým odletem (na to jsem málem zapomněl -
Dvojčata.
Neo se naučil létat!) nic neděje. Tvůrci vás zavedou do Sionu, kde se probírají filozofické otázky, Neo si to rozdává s Trinity, Morpheus burcuje lidi do války proti strojům, lidi z toho radostí začnou tancovat na docela solidní house a Morpheus má problémy s velitelem obrany kvůli jeho expartnerce Niobe, kterou mu velitel drze přebral. Z toho všeho vyplývá, že ve dvojce autoři mysleli i na emoce, a to především na lásku. Ovšem kde v jedničce stačil oživující polibek, tak ve dvojce se vše zbytečně komplikuje a odvádí nás to od toho, co chceme vidět. Nehledě na to, že lidi s otvory všude možně vypadají nazí divně.

Po těchto úděsných třiceti možná čtyřiceti minutách se to už rozjede, tak jak jsme zvyklí z jedničky. Neo mlátí agenty hlava nehlava, i když agent Smith už vlastně není agentem, ale tato scéna, jak se na něho vrhají agenti zas a znova, se vám určitě vryje na dlouho do paměti. Taky kdo by si nezapamatoval baseball z živými lidmi, protože narozdíl od jedničky Neo (a nejenom on) používá tyče, meče a jiná zneškodňující zařízení. Na tomto místě se opět musím tak trochu vrátit k ději, jelikož tato úchvatná scéna je ve filmu úplně zbytečně. Neo pokecá s vědmou, přijde agent, řekne Neovi, že už není agent, začnou se mlátit a Neo odletí. Ale co, hlavně že je to akční.

Lidi, co nepochopili jedničku (většina co říká, že to je blbost), by měli zůstat doma a šetřit korunky na jiný film, protože dvojka je to samé. Smith, Smith a zase Smith. Akorát víc akčnější s modernějšími efekty. Jestliže v prvním díle byl bullet-time použit na celý film jen třikrát, tak ve dvojce si ho užijete mnohem, ale opravdu mnohem víc. Ale proč tedy dávám Reloaded je 90%? No, jak píšu v „Jedním dechem“, už to prostě není ono. Ale tvůrci slibují, že Revolutions bude lepší. Tak doufejme, že se dočkáme zase nějakého toho překvapení.

P.S. Těch 90% bylo pro mě velice těžké, protože jsem skalním fanouškem Matrixu, ale myslím si, že to je spravedlivé.

hodnocení
90 %
jedním dechem
Skvělé, možná lepší než jednička, ale už to není taková bomba. Snad nás trojka překvapí.
Fruiko
Kdysi založil kfilmu.net, ale poté nějak propadl seriálům a založil SerialZone.cz