home
Sloní muž

NÁZORY K FILMU

avatar uživatele
70 %

Anthony Hopkins

Je to hodně zajímavý příběh znetvořeného muže, který je natočený podle skutečných událostí. Ve filmu je výborně zachycen kontrast mezi různými skupinami společnosti, kde někteří ho berou jako zlo a jiní ho vidí výzvu k přijímání odlišnosti.

31. října 2013
avatar uživatele
70 %

Velice zajímavě pojatý životopisný film, kterému černobílá vůbec neškodí. Ačkoliv příběhovou komplikovaností zrovna nedisponuje, bohatě mu to vynahrazuje kombinace postižený a jeho společenská integrace. Očekávat nějaké velké dějové zvraty nebo velký spád se nedá. O tom to fakt není, jako spíš o hlavní postavě, jíž se dostává potřebné pozornosti jen za její ponurou existenci a rozhovory s ostatními lidmi. Očekávání netkví v tom, co udělá, ale co řekne. Věřte, že jako normálnímu divákovi vám to bude stačit, a film Sloní muž to má v malíku.

13. ledna 2013
avatar uživatele
50 %

Hodně slabé zpracování. Nejen svou černobílostí, ale hlavně dialogy a posuny kamer a střihačství působí spíše nejpozději ze šedesátých let. Nevím, jestli tohle byl záměr, pokud ano, tak vyšel. Co se děje týče, tak ten je skutečně skoro o ničem.

26. července 2011
avatar uživatele
80 %

Lynch

David Lynch je velice specifický režisér, jehož filmy nestráví jen tak někdo, jsou většinovému divákovi spíše nepřístupné. Sloní muž je trochu jiný, v jistém slova smyslu se vymyká Lynchovým pravidlům. Je diváčtější, dojemný, právě proto jej diváci mají rádi. Dost možná se dá označit jako jeden z nejlepších, ba dokonce nejlepší Lynchův film. Líbila se mi formální stránka - černobílá kamera v kombinaci s hlavní postavou přinášela až expresionistickou atmosféru a já jsem si vzpomněla na spoustu starých a dobrých němých filmů. Traktovaný humanismus nemusí být všem po chuti, mi však nevadil. Spíše naopak. S hlavním hrdinou zkrátka musíte soucítit, pohled na výborného Hopkinse taky lahodí oku. Příběh je jímavý, na naléhavosti mu dodává ještě to, že je inspirován skutečností. Pro mě je tento film velice zdařilé dílo, které se právem umisťuje v žebříčcích popularity hodně vysoko.

21. července 2011
avatar uživatele
30 %

bacha, spoilery (ale nic vážného)

"Nic nezemře", maximálně pár diváků nudou. Sloní muž John Merrick při tomto zvolání odejde do nebe a my se můžem ptát - proč? Aby si mohl Lynch u diváků nakapsovat. Někdo tu píše, že kvůli tomu filmu začne člověk smýšlet úplně jinak a že to donutí k zamyšlení. A k jakému? Že postižený člověk je taky člověk? Nebo že takovým lidem se fakt nehodí vysmívat, dělat před nimi zhnusené obličeje nebo je třeba mlátit? Být to natočeno dnes, barevně, je to prvoplánovej nudnej dojáček o postiženém muži, kterého všichni měli za zvíře a on nakonec ukázal, že není. Jelikož to je černobílý (vypadá to umělečtěji zřejmě) a jelikož je to starý, je to prostě ideální film pro znalce. Nakonec Merrick dle filmových pravidel umře, ono to třeba někoho dojme a udělá se z toho klasika. Sloní muž mně ukázal jediné pozitivum - a to, že Anthony Hopkins je dobrý herec. Ale hledat v tom moudra? To dnes nejde. Na to jsem viděl až moc filmů, které moudry přetékaly. A slzící John Merrick, na kterého Lynch vsadil, to není ideální. Velké štěstí režisérova uvědomění, že s jednoduchými příběhy to nebude mít jednoduché a dokázal si vytvořit svoje osobité režijní pole.

5. července 2010
avatar uživatele
90 %

Tak to vidím já...

Není to šokující a není to nechutné. To je důležitá informace. Lynch tu jen vypráví (docela jednoduchý) příběh jednoho člověka, který bohužel nemůže být obyčejný i když by asi chtěl... Ponurá a depresivní atmosféra tu rozhodně je, ale Lynch netlačí na pilu, jak jsem se bál. Ponurost není uměle vyvolávána (krom toho, že je film natočen černobíle - tím to je samozřejmě jednodušší) ale přirozeně vyplývá z příběhu. Dokonalý Hopkins Výborná podívaná. Poněkud nelynchovská... ale to je pro mě plus.

1. dubna 2010
avatar uživatele
90 %

Veľmi silný film. Nie len čo sa týka vážnosti témy, ale aj filmovým prevedením. Počas filmu mi nič výraznejšie nevadilo, možno až na záver, ktorý mi do filmu nejak nezapadol (kľudne to môže byť aj mojou vinou). Pekná myšlienka filmu stojí za to, ale film by som určite nedoporučoval pozerať len tak, ale určite niekedy večer, aby Vám zamýšľanie sa nad nim nemohlo pokaziť deň. Myslím to v dobrom....

30. června 2009
avatar uživatele
Meky
...
70 %

****

Ou, poslední přidaný názor před téměř rokem a půl?! Tak teda trošku oprášíme toto fenomenální dílo let minulých...Sloní muž byl natočen už téměř před třiceti lety a je podáván jak jinak než černo-bíle. A co si budem povídat, stáří je znát! V 80-tých letech to byl jeden z nejlepších filmů, to bezdebat! Ale na současnou dobu film pokulhává ve všech směrech! Sice režie Davida Lynche, příběh podle skutečné události, pěkná kamera a herecké výkony Anthonyho Hopkinse (kterého jsem teda vůbec nepoznal) a Johna Hurta byly ještě přijatelné, ale tím to hasne! Především spousta nemožných scén, tryznící hudba a u některých herců nesnesitelně umělé herecké výkony byly znát! Dnešní divák pravděpodobně nebude spokojen, ale co se dá dělat, doba se mění... Jistojistě se musím sklonit nad příběhem Merricka (sloního muže), kterého osud teda nešetřil a udělal mu ze života peklo! Celý příběh je velmi smutný a hlavně na začátku, kdy se dozvídáte co a jak, Vás to zasáhne. Režisér se snaží vzbudit lítost a několikrát dojmout, což jsem nečekal, ale v mém připadě se mu to jednou povedlo. Co mě ale zase mrzelo bylo, že po počátečním strhnutí, přišla stagnující nuda... Ale celkově je to pořád nádherný a zároveň smutný příběh o lidskosti, člověku, který znovu dostal šanci a navzdory svému postižení sice tělo bylo "nemocné", ale mysl zůstala "zdravá" a to je to nejdůležitější!

9. února 2009
avatar uživatele
LIss
...
100 %

Nedávno jsem ho viděla, sice ve francouzštině, ale bylo to v rámci výuky tak co už. Skvělý film, akorát mi ze začátku nedělal tak nějak dobře...černobílý, ta atmosféra. A ještě navíc podle skutečného příběhu. A jenom malá poznámka k informacím, John Merrick se ve skutečnosti jmenoval Joseph, jméno John "zdomácnělo" díky chybě doktora Trevese v jeho knize o "Sloním muži".

4. června 2007
avatar uživatele
80 %

dojemné ...

Almost made me cry... Krásný film, vůbec si nemyslím, že by byl nějak zbytečně dlouhý... Moc se mi líbil Anthony Hopkins (a samozřejmě John Hurt).
Jo a nikdy nekoukejte na film s guillaumkou, protože vám už v polovině prozradí, jak to dopadne...:-D

25. března 2007
avatar uživatele
70 %

Přiznám se, že některé části filmu jsem nepochopila - byly to asi dvě scény, které mě tam moc nepasovaly. Občas natahované. Ale co filmu nehorázně dodalo na atmosféře, bylo jeho černobílé natočení. Zajímavé herecké výkony, obvzláště "Sloního muže". Pointu jsem znala, jelikož jsem o něm kdysi četla, což možná v konečném výsledku vadilo, když jsem věděla, jak to bude probíhat a nic mě tudíž nepřekvapilo. Otázka ale je, jestli jsem měla být něčím překvapená?! Líbila se mě postava ředitele nemocnice a staré hlavní sestry. Dám 70% - atmosféra a herecké výkony všechno neutáhnou.

20. března 2007
avatar uživatele
100 %

zamysleni

myslim, ze tento film by mel videt kazdy clovek na svete. hodne to cloveku da a hlavne zacne zcela jinak smyslet. ale neni to film, na ktery bych se dokazala divat znovu a znovu. je dost smutny (realisticky) a uz po jednom shlednuti to ve Vas neco zanecha. reknete, proc se tohle vlastne deje? co jsme to za rasu?? nechutne!!

9. září 2006
avatar uživatele
100 %

jojo:))

Film mě úžasně oslovil...úžasná atmosféra i herecké výkony...prostě 100% Dokázalo mě to donutit k zamyšlení nad pár věcmi...

9. února 2006
avatar uživatele
80 %

Atmosféra

Atmosféra zachycena natolik věrně, že tento film je jeden z mála, kdy jsem se vctítil do role hlavního hrdiny. Zajímavý film, možná až moc dlouhý, kdy ke konci jsem se modlil aby už skončil. Je zde naprosto dokonale zachyceno chování lidí k těm kteří vybočují z řady. Nezbývá než říci: Bravo, bravo

9. února 2006
avatar uživatele
80 %

Sloní muž

Dojemný film se skvělými hereckými výkony a u Lynche tradičně skvělou atmosférou, která vyplývá hlavně z černobílosti filmu a jeho retro stylu.

8. února 2006