home
Ospalá díra

RECENZE FILMU

Věčná legenda o bezhlavém jezdci.

Mladý a velice vynalézavý detektiv Ichabod Crane je svými nadřízenými vyslán do tajemné vesnice jménem Ospalá díra. Jeho úkolem je vyřešit několik podivných vražd, které se zde poslední dobou odehrály. Podivné jsou kvůli tomu, že každá oběť byla nalezena bez hlavy. Obyvatelé vesnice tvrdí, že vrahem není nikdo jiný než samotný bezhlavý jezdec, který povstává ze svého hrobu a seká hlavy do té doby, než mu bude navrácena ta jeho. I když Crane těmto strašidelným báchorkám nechce věřit a zamilovává se do půvabné dcery zdejšího farmáře, zaplétá se do velice nebezpečného případu, ve kterém figurují nejenom místní přízraky.

Tou nejhlavnější věcí, proč je Ospalá díra tak výborná, je její režisér Tim Burton (mj. Střihoruký Edward, Batman, remake Planety opic). Žádný jiný filmař nedokáže snímku vdechnout tak kouzelně ponurou atmosféru jako on! To, co předvádí v Ospalé díře, už jednou dokázal v doposud (alespoň podle mě) nejlepším komiksovém filmu Batman se vrací. Stačí jenom vidět záběr na nějaký temný dům, hřbitov, neuvěřitelně ponurou lesní krajinu nebo na skvostný Strom mrtvých (hrob bezhlavého jezdce a brána do pekla). Je to všechno nádhera a už právě u takovýchto záběrů lze poznat, co je velkou Burtonovou láskou. Jsou to staré, dnes už legendární filmové horory. Podobně jako u Van Helsinga tu nalezneme spousta věcí, které nám je připomenou. Tou nejlepší je jednoznačně jedna z finálových scén s obřím větrným mlýnem, jenž odkazuje na Frankensteina. Vlastně i sám bezhlavý jezdec vypadá jako nějaké klasické „universalské“ monstrum, ale není tomu tak. Celý příběh se vším všudy je totiž kopií literárního díla spisovatele Washingtona Inrvinga The Legend of Sleepy Hollow (Legenda o Ospalé díře). Burtonova Ospalá díra není jediným filmovým zpracováním této předlohy. Existují desítky jiných filmových i televizních snímků, vyprávějících o této legendě, ale ten jeho je z nich určitě nejlepší. Obávaný jezdec zde nepůsobí jako trapný strašák bez hlavy (jako v těch ostatních filmech), nýbrž je naopak velice strašidelný a hlavně realistický.

Dalším velkým plusem tohoto snímku jsou zvláštní efekty. A to i kvůli tomu, že nejsou zrovna moc povedené. Špatné triky už prostě k Burtonovým filmům neodmyslitelně patří. Stačí se podívat na jeho předchozí dílo Mars útočí!. Podoba nebezpečných marťanů není žádná sláva a stejné je to i s Ospalou dírou. Například scéna, v níž si bezhlavý jezdec nasazuje svou lebku, která vzápětí nabývá na lidské podobě (objevují se svaly, oči, kůže atd.), vypadá dost loutkově, ale právě to je na ní tak pěkné. Podobné to je i se záběrem, kdy jedné čarodějnici náhle „vystřelí“ oči a jazyk nebo když se pro jezdce začne otevírat brána do pekla. Čím horší (v Burtonově případě spíše loutkovější) efekty, tím lépe!!!

Nesmím také zapomenout vynachválit Burtonova dvorního skladatele Dannyho Elfmana (Batman 1-2, Střihoruký Edward…), jenž tu předvádí jedinečnou a výrazně ponurou hudbu, a hlavně vynikajícího Johnnyho Deppa (dalšího Burtonova oblíbence) v roli plachého vyšetřovatele Ichaboda Cranea.

Shrnuto, sečteno – Ospalá díra je výborný film. Tim Burton se ukázal v maximální formě a natočil bezchybný retro-horor se vším všudy. Hlavně ale při sledování tohoto skvostu (za pár let už klasiky) neztrácejte hlavu. A to myslím zcela vážně!!!

hodnocení
100 %
jedním dechem
Fantastický retro-horor v jedinečném burtonovském stylu.
Ondra Čížek
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.