home
Most přes řeku Kwai

NÁZORY K FILMU

avatar uživatele
70 %

David Lean

Není to první Leanův film, který jsem viděla. Zároveň tohoto režiséra uznávám jako velkého filmaře a autora těch pravých filmových eposů, jež se už dnes netočí. Jenže Most přes řeku Kwai, filmová klasika podle klasiky literární, je opět zástupcem žánru, který si až tak moc neužívám. Je faktem, že i mezi válečnými snímky najdu mnoho kousků, které mě zaujaly a dokázaly uhranout, ale Most přes řeku Kwai mezi ně bohužel nepatří. Oceňuji pěknou sondu do duše vojáka namísto klasických válečných scén, oceňuji jiný pohled na druhou světovou válku, ale také vidím rozvleklost a nedostatek čehokoliv, co by bylo spouštějícím impulsem pro příval emocí.

24. února 2012
avatar uživatele
80 %

Konečne po dlhej dobe poriadny film! Veľmi dobrý film zo všetkých uhlov pohľadu. Alec Guinness bol výborný a takisto celé herecké obsadenie. Na "starších" filmoch sa mi páči akým spôsobom sú vykreslené charaktery postáv. Každá postava má svoj vlastný príbeh a svoju prepracovanú infraštruktúru správania. Nieje to ako v dnešných filmoch, kde postavy sú buď čierne alebo biele. Film nieje stopercentné vojnový, skôr sa len odohráva na pozadí vojny. Celý dej a jeho línia je výborná a nenudil som sa vôbec. Ako jediný zápor by som hodnotil samotný záver filmu. To už je individuálne ako komu sadne určitá scéna. Film to bol bezpochyby skvelý a pre ľudí, ktorým sadne aj záverečná scéna, môže byť určite jeden z najlepších aké kedy videli...

13. července 2011
avatar uživatele
80 %

Most přes řeku Kwai jsem si odpíral velmi dlouho. Ačkoliv jsem si předem ani nesehnal podporující informace, bylo mi okamžitě jasné, že se jedná o další válečný film s neobvyklou délkou, z jedné ze tří nejznámějších válek dvacátého století. Navíc ve mně utkvěla představa, že prakticky od konce druhé světové války se kinematografie s tímto tématem zmohla na tolik možných pohledů na tuto událost, že originální nemůže být žádný film, který jsem ještě neviděl. Kdo by si byl pomyslel, že film z roku 1957, vytvořený pouhých 12 let po konci zdroje pro tisíce dalších filmů, ukáže konflikt bez použití válečného prostředí, jako tomu bývá v dalších desetiletích, a dokáže, že i padesátá léta nezůstávají pozadu… V důsledku tohoto faktu se člověk dočká skutečně zajímavé a hlavně neočekávané zábavy. Ačkoliv se v první hodině nestane prakticky vůbec nic, krásu celku to vůbec neohrožuje. Vytvoření kvalitních podkladů má naopak pro následující děj velký význam, hlavně co se týče vykreslení charakterů kladných i záporných postav, a to až do té míry, že vám připadají kladné všechny. Zvláštní, že mi to vůbec nevadí. Ovšem nejlepší na celém filmu shledávám jeho postupný rozvoj až k dvěma dějovým liniím, které mají každá svou působivou myšlenku a kouzlo. Vzhledem k tomu, jak moc jdou navzájem proti sobě, ačkoliv jde o stejnou stranu, zájem diváka o vyřešení této situace neustále roste, zvyšuje se napětí a to vše s atmosférou, která alespoň na mě působí jako minimálně zkreslená. Nejsvětlejší místo je ale ovšem dynamický závěr, kde člověk neví, komu má fandit. Zatímco William Holden prezentuje klasický postoj proti „těm zlým“, Alec Guinness zastupuje stranu postavenou na morálních zásadách, která snad v kinematografii nemá obdoby. Vůbec se nedivím, že za tuto roli dostal Oscara, kterého bych přál i S. Hayakawovi za roli Saita. Most přes řeku Kwai je v rámci válečných filmů ztělesněním kvality.

8. června 2011
avatar uživatele
100 %

Jedno z nejlepších válečných dramat, které jsem doposud viděl a herecký koncert Aleca Guinnesse, který si oscarovou sošku odnesl domů opravdu zaslouženě. Jde opět o trochu jiný pohled na druhou světovou válku, přestože je děj opět zasazen do prostředí zajateckého tábora, což navzdory tomu, jak omezujícně může působit, pro mě v poslední době znamená záruku zajímavého dramatu (viz. Von Ryanův expres, Hartova válka, Šestý batalión nebo Srdce v zajetí). Při sledování se mi ani nechtělo věřit, že film vznikl před více než padesáti lety, po technické stránce je totiž na hodně vysoké úrovni a náhodný divák by mu určitě netipoval více než třicet let. David Lean si mě každým dalším snímkem získává víc a víc.

26. července 2010
avatar uživatele
90 %

Tak to vidím já...

Výborný film. Sice mě trochu štvali důstojníci, co nechtějí pracovat a mnohem víc jsem si oblíbil Saita než Nicholsona, ale jinak je to moc dobře natočené. Silné, s velmi vkusně ukrytým poselstvím a schopnými herci. Chyběl mi nějaký dovětek, ale to je jediná výtka jinak skvělému filmu. Z válečných filmů jistě jeden z nejlepšíh, i když moc válečný není a blíž má třeba k Motýlkovi než nějakému válečnému filmu.

10. dubna 2010
avatar uživatele
90 %

velmi dobře zpracovaný film s válečnou tématikou a odvahou lidí. Určitě si zaslouží ho zhlédnout už jen pro dokreslení mentality rozdílných národů, jejich hrdosti a vztahu k životu. Hodnotím dost vysoko.

5. listopadu 2007
avatar uživatele
90 %

Jakýkoliv film je asi krátký na to, aby ukázal všechny hrůzy zajateckých táborů. To by musel člověk asi zažít na vlastní kůži, aby to mohl plně pochopit. Jinak tento film má kvalitní atmosféru a napětí.

29. listopadu 2006
avatar uživatele
90 %

William Holden

Je to výborný válečný film s dobrodružným a napínavým dějem, po kterém zůstane v paměti víc než jen titulní melodie.

20. září 2006
avatar uživatele
100 %

Yes!

Snímek z prostředí zajateckého tábora. Předvádí nám, jak jsou Britové hrdý národ. Kdo neviděl, nepochopí. Postavení mostu a jeho konečné zbourání je velkolepý závěr filmu. Jeden z nejlepších válečných filmů minulého století.

1. srpna 2006
avatar uživatele
100 %

GG-Geniálny Guiness

Tento film sa ani nedá popísať slovami.. Takáto kultová klasika nemá obdoby. Dokonalé vyobrazenie vzťahov medzi kolonizátormi a "otrokmi", násilné scény odvádzania otrokov makať na moste a k tomu kontrastuje jedna z najkultovejších melódií strieborného plátna (ocenená Oscarom). Bravúrne herecké výkony s dominujúcim Alecom Guinessom, ktorý tu zatieňuje aj svoje nezabudnutelné stvárnenie Bena Kenobiho. Záverečná scéna je snáď jedna z najpôsobivejších scén vôbec, pôsobí takým hypnotickým dojmom až Vám zatají dych a čakáte či áno alebo nie. MCRK je jeden z mála filmov, ktoré sa môžu označiť za "film filmov".

18. března 2006
avatar uživatele
90 %

Most přes řeku Kwai

Kultovní klasika Daniala Leana si zakládá na sporu mezi touhou dokončit nepřátelský most, jehož stavba je ale pro britskou jednotku morálním vítězstvím nad Japonci a logickou snahou britského komanda ho zničit. Ale pozor konec v knize Pierra Boulla je jiný než ve filmové adaptaci.

17. února 2006