home
Kameňák 3

RECENZE FILMU

Aneb souboj Khona a tchyně, jinými slovy podvádět se nevyplácí

S trochou nostalgie jsem při sledování nového Kameňáku vzpomínal na minulé dva díly. Ten „úplně první“, tedy Kameňák byl naprostý boom. Nikdo nic takového nečekal, byl to prostě nový, originální nápad. Pak přišel Kameňák s číslem 2. Tam už se trochu přitvrdilo. Tzn. trochu drsnější vtipy a jako „bonus“ dva mrtví. Ovšem taková „pecka“ jako první díl to jistě nebyl, a to ani zdaleka. Ale pojďme k tomu, co nás zajímá nejvíce – tedy k filmu Kameňák 3.

Mohu říci, že jakýsi „styl“ nebo „forma“ nastolená prvními dvěma díly se udržela i zde. I v tomto dílu jsme viděli několik „drsnějších“ vtipů, i v tomto filmu byl mrtvý. Tentokrát myslím pouze jedna osoba.

Pojďme se trochu podívat na příběh. Opět zabrousím trochu do „historie“ kameňákovské série. V prvním dílu šlo o Modrý pramen. Lord (Oleg Reif) hledal své rodinné dědictví, a o to tu vlastně celý film šlo. Druhý díl se také točil okolo Modrého pramenu, avšak byl tu jistý „posun“. Modrý pramen najednou „není“. Prostě zmizel. A celý film se jej „skupina vyvolených“ okolo Lea Kohna (Josef Laufer) snaží najít. A co třetí díl? Inu, zde už se Modrý pramen ztratil docela. Ano. Celý film o něm nevíme nic, nikde se o něm nikdo nezmiňuje. Až na úplném konci asi na 5 vteřin se na chvilku objeví, a to ještě v lahvičce... A to je o Modrém pramenu vše. Tedy jakási motivace chování hlavních postav z prvních dvou dílů se nám kamsi vytratila. Avšak není třeba zoufat! Pan Troška si našel jiné – a myslím, že v současné době vděčné - téma. Tímto tématem je fotbal. I když se téměř vše točí okolo něj, přece jen bych hlavní děj viděl v „otevřené válce“ mezi Leem Khonem a jeho tchyní (Eva Tauchenová). Chování a vystupování této osůbky, která byla již v minulých dílech s prominutím protivná jako noc, graduje. Jestli chcete vidět opravdu protivnou tchyni, podívejte se na Kameňák 3. Po zhlédnutí filmu jsem hodnou chvíli rozmýšlel nad tím, co vedlo pana Trošku k tomu, aby z tchyně udělal „likvidátora“ Lea Khona. Nevím, zda je má domněnka správná, ale myslím si, že jednání postav ve filmu není až zase tak nahodilé. Naopak – Kameňák 3 nám může hodně naznačit! Vždyť přece Leo otevřeně ukazuje (a celé město o tom ví), že podvádí, a to právě v již dříve zmiňovaném fotbale. Tedy dalo by se říci, že Kameňák 3 se vyjadřuje, a myslím, že dosti kriticky, k momentálním korupčním skandálům, a to nejen ve sportu, a snaží se nám to formou „vtipů“ prezentovat.

Takto jsem se nenápadně dostal k hlavní „náplni“ Kameňáku - vtipům. Film je jich opět plný – od těch nevinných až po „smrťáky“. Ano, vtipů je tam opravdu hodně, ale... Celý film jsem se ptal sám sebe, kam se poděla ona lehkost v hraní vtipů, která prostupovala celým prvním dílem (ve druhém již trochu klesala až do mírné kýčovitosti). Jistě si všichni vzpomenete na generála raketové základny z prvního dílu, jak vyzvídá: „Kdo stisknul to červené tlačítko?!“. Jde sice o vážnou věc – odpálenou raketu, ale tento vtip je podán výborně. Popřípadě ranní diskuze Pepíčka s tatínkem. Pravda, Pepíček a tatínek nám zůstali. I v tomto dílu je vidět, jak spolu ráno co ráno řeší menší či větší problémy, ať už se týkají školy nebo Pepíčkovy první velké lásky. Tento typ humoru považuji za velice povedený. Je možné, že se mnou mnozí nebudou souhlasit, ale to už prostě tak je: někomu se líbí to, jinému ono. Trochu jako horší napodobenina na mne působil pokus o otrávení tchyně pilulkou vhozenou do vína. Sklenička s otráveným vínem se pak různě přesouvá mezi jinými skleničkami, a tak se ztratí. Dobrý nápad. Bohužel již použitý ve filmu Pekařův císař. A aby „kopie“ byla dokonalá, tak i zde se „otrávená“ sklenička nedostane do ruky osobě, která má být otrávena. Nicméně je třeba dodat, že jistá invence tu je. Otrávená sklenička se nevylije, nýbrž otrávené víno vypije osoba, která se sporem Lea a jeho tchýně nemá mnoho společného, jen jej sleduje – Sára Khonová (Hana Čížková). (Nebojte se, Sára má tuhý kořínek, a přežije...)

A vzpomínáte na Lejdy (Jana Andresíková), jak ve druhém díle spadla z okna? Taky jeden z těch drsnějších vtipů. Mohu vás potěšit, Lejdy se vrátila. Sice nezpívá a musí být krmena, neboť má obě ruce zlomené, ale je tu. A právě kolem Lejdy a Lorda se točí jeden z „vedlejších“ příběhů – vždyť Lejdy a Lorda přijíždí navštívit jejich syn William (Lubomír Olšovský), který se kupodivu rozešel se zahradníkem. A stačí jediný kontakt se sestřičkou Monikou (Monika Absolonová) a Monika se rozhodne Willyho ulovit. Jsem však na rozpacích ohledně Willyho homosexuality. Ve filmu by to chtělo trošku líp vysvětlit, zda se do Moniky opravdu zamiloval. Nepovedlo se mi ani pochopit, proč chvíli mluví česky a chvíli anglicky. Ještě mě napadá jedna chyba: v Kameňáku 2 se sestřička, kterou ztvárňovala Monika Absolonová, jmenovala Verunka a v Kameňáku 3 je to Monika. Jde o chybu nebo záměr? Nebo je Monika dvojče Verunky?

Další věcí, která mne zarazila, bylo chování vrchní sestry (Magdalena Pivoňková) k pacientu panu Uzlíčkovi (Zdeněk Kozák). Opravdu to takhle vypadá v našich nemocnicích? Opravdu se sestry chovají k pacientům tak hrubě jako právě zmiňovaná vrchní sestra? Ať se mnou souhlasíte či nikoli, myslím si, že to moc vtipné není. Ale ať každý posoudí sám. Do nemocnice však přibyl i nový elektrikář jménem Kamil (Josef Carda), což je odborník na slovo vzatý. Přístroje opravuje tak, že do nich buší a když to nepomáhá, tak pro jistotu vytrhne z přístroje přívodní šňůru. Na druhou stranu je to takový český chytráček – zda je ve šňůře elektřina zjišťuje velmi zvláštním způsoben – předá šňůru někomu jinému a dá mu do rukou holé dráty... a jestli nic necítí – tak tam přece proud neteče! Jinak za zmínku stojí i Kamilův „telefon na ryby“. Je to vskutku vynález za všechny peníze, který by chtěli použít i děda Poláček (Lubomír Lipský) a děda Novák (Jan Skopeček).

A podívejme se na zoubek ještě Vilmě Novákové: ta v prvních dvou dílech zahýbala Pepovi (Václav Vydra) s ředitelem školy, kde učí. Ředitel i škola však v tomto díle nejsou. Jakoby na ředitele úplně zapomněla. Místo toho teď „cvičí“ s Oldou, který ji má učit sebeobraně.

Na druhou stranu bych chtěl tvůrce pochválit za celkem realistické zobrazení romské rodiny, která se nastěhovala do domu vedle Novákových. Romové, ač již mají jedno nebo deset dětí, všechny je milují a nedají na žádné z nich dopustit. A to je vidět i v Kameňáku. Sice je tohle zachycení romské rodiny opředeno několika vtipy, nicméně nemělo by vám uniknout.

A musím také pochválit za herecký výkon Věru Tichánkovou coby babku Poláčkovou. Sice má menší roli, ale v každé situaci, kdykoli je na scéně, je vidět, že „prostě umí“. Z jejích gest, pohybů, výrazu je jasné, že ví, co se kolem ní děje, a její reakce tomu odpovídají.

Václav Vydra, Jana Paulová a Tomáš Lipský coby Pepíček podávají rovněž dobré výkony, Julča dostala tentokrát prostoru již trochu méně – například v nemocnici ji vůbec nevidíme. Pepíček splňuje „profil“ jedenáctiletého kluka naprosto bravurně, avšak to, že se voní ženskými parfémy, mi připadá trochu přitažené za vlasy, byť by to měl být vtip. Blesky šlehají z očí Leu Khonovi, kdykoli se setká se svou tchyní, která mu připravuje rovněž peprné chvíle. Sára vše sleduje a občas se jen lehce vmísí do děje, v některých situacích mi připadá, jako by měla funkci uklidnit Lea a tchyni. Chudák Honzík, který by si rád užil ve Veselém domě, ale po smrti Emičky se tam již nedostane, se snaží získat nějaké peníze, seč může, ale je to prostě smolař... Na druhou stranu občas utrousí nějakou tu hlášku, která „stojí za to“. Falešná jeptiška Karel (Glazar) chodí stále v černém obleku a s bílou šálou (že by narážka na ministra kultury Pavla Dostála???), avšak ve filmu nemá nějaký zásadní význam. Snad kromě toho, že se má k činu a na Leovo přání otrávit tchyni vhodí tabletku do jejího poháru s vínem. Jinak jsem nenašel další význam jeho role.

A co bych ke Kameňáku 3 dodal na závěr? Snad jen to, že opakovaný vtip není vtipem a možná, že by stálo za to natočit film s trochu jiným, možná více propracovanějším dějem. Kameňák 3 na mě v mnoha místech působil jako mlácení prázdné slámy. Točit Kameňáky donekonečna taky nejde, pokud se nevyberou dobré a dobře ztvárnitelné vtipy. Právě výběr a ztvárnění některých vtipů bych třetímu dílu 3 vytkl. Komedie, vtipy, sranda – proč ne? Ale Kameňáků, myslím, na chvíli stačilo.

hodnocení
30 %
jedním dechem
Některé věci se povedly, jiné se nepovedly, bylo by dobré posoudit výběr vtipů.
Sasule
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.